Akademia z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę

Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

„Ojczyzna jest naszą matką ziemską.

Niełatwe są jej dzieje…

 Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.”

Jan Paweł II

 

 

Dnia 9 listopada 2017 roku na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku przypada 99. rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klasy V szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum pod opieką pani Katarzyny Gaweł, Anety Opydo-Pałki oraz pani Marii Kornevych-Sroki. Uroczystość uświetnił występ chóru oraz szkolnego koła tanecznego pod kierownictwem pani Małgorzaty Wątor.

Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte trudne czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę.

Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych przodków  walczących o wolność.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał pan dyrektor Mirosław Chmiel, w swoim przemówieniu  podkreślił, iż dzień ten jest lekcją historii i patriotyzmu. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Uczestnicy akademii  z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii.

Comments are closed.

Skip to content