„Dopalacze nowe oblicze uzależnień” – warsztaty profilaktyczne

Dnia 5 listopada 2019 roku uczniowie klas VI  – VIII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych na temat: „Dopalacze nowe oblicze uzależnień”.  Prowadzący – pan Marek Szczotkowski – to były policjant zajmujący się przestępczością nieletnich, edukator do spraw narkomanii oraz profilaktyk w zakresie zagrożeń małoletnich.

W czasie szkolenia uczniowie zostali zapoznani z tematyką dopalaczy oraz ze skalą zjawiska zażywania dopalaczy w Polsce. Szczegółowo zostały omówione zagrożenia wynikające z zażywania dopalaczy, uzupełnione dodatkowo o mocny przekaz multimedialny ukazujący efekty ich  zażywania. Uczniowie mogli się dowiedzieć, jak pomóc osobie uzależnionej oraz otrzymali liczne wskazówki, by nigdy nie wkroczyć na drogę w kierunku uzależnienia. Prelegent przedstawił i obalił mity dotyczące dopalaczy i narkotyków obecne w opinii młodych ludzi i  w sieci internetowej. Ku przestrodze wychowankowie zostali zapoznani z odpowiedzialnością prawną osoby zażywającej i rozprowadzającej dopalacze.

Uczniowie w ciszy i z uwagą wysłuchali prelekcji, poproszeni o aktywność i dyskusję,  chętnie zabierali głos. Ich dojrzała postawa w czasie zajęć była bardzo budująca. Na zakończenie wychowankowie podziękowali prowadzącemu  gromkimi brawami.

Wierzymy, że każdy nasz mały krok w zakresie profilaktyki uzależnień uchroni w przyszłości naszych uczniów i sprawi, że będą podejmować w życiu świadome i odpowiedzialne decyzje. Być może  przyświecać im będzie rada pana Marka: „ kiedy w życiu trzeba będzie dokonać wyboru – pomyślcie, czy warto! Nie zmarnujcie sobie życia!”

K.Gaweł/M. Miś

Comments are closed.

Skip to content