Drodzy Rodzice – czy zastanawialiście się nad tym, kto ma największy wpływ na edukacyjne i zawodowe wybory Waszych dzieci?

W trakcie prowadzonych przez KOWEZiU badań zapytano gimnazjalistów o to, kto i co ma największy wpływ na ich edukacyjne i zawodowe wybory.

Okazało się, że:

  • największy wpływ na decyzje uczniów dotyczące wyboru szkoły czy zawodu mają rodzice oraz tradycje rodzinne,
  • ogromny wpływ ma również grupa rówieśnicza, znajomi i koledzy młodego człowieka,
  • istotną rolę odgrywają także nauczyciele,
  • nie mniej ważna jest wiedza czerpana z Internetu,
  • dużą rolę odgrywa sieć szkół w danym regionie, odległość danej placówki od miejsca zamieszkania młodej osoby. Także moda na dany zawód może znacząco przyczynić się do podjęcia takiego, a nie innego wyboru szkoły  i zawodu. Zdarza się, że o wyborze decy­duje czasami przypadek, media oraz prognozy, jakie możliwości finansowe da ukończenie danej szkoły czy kierunku.

Jak zatem wspomóc swoje dziecko w podjęciu decyzji o dalszej drodze zawodowej?

  1. Przede wszystkim rozmawiać z dzieckiem, przy każdej okazji, o wyborze szkoły i zawodu, nie tylko w ostatnim okresie poprzedzającym wybór.
  2. Dostarczać informacje o zawodach, rynku pracy. Aranżować spotkania ze swoimi znajomymi – reprezentantami różnych profesji.
  3. Urealniać samoocenę, która w okresie dojrzewania jest bardzo zmienna.
  4. Korzystać z usług profesjonalnych doradców zawodowych – można ich znaleźć między innymi w poradni psychologiczno – pedagogicznej.

Świadomy wybór szkoły to połowa sukcesu zawodowego Twojego dziecka!

Pedagog szkolny

Katarzyna Gaweł

 

 

 

 

Comments are closed.

Skip to content