Ogólnopolski Festiwal Projektów Szkoły z Klasą 2.0

W dniach 31.05.2015 r. – 01.06.2015 r. uczennice klasy II gimnazjum wraz z opiekunem wzięły udział w Ogólnopolskim Festiwalu Projektów w Warszawie zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz „Gazetę Wyborczą”.Pierwszego dnia dziewczęta wzięły udział w edukacyjnej grze miejskiej, dzięki której mogły zobaczyć główne atrakcje turystyczne stolicy.

Ponadto zespół ten uczestniczył w warsztatach z odkrywania, wystąpień publicznych oraz ćwiczeniach dziennikarskich. Wieczorem gimnazjalistki odwiedziły Centrum Nauki Kopernik, w którym obejrzały film „Niebo Kopernika” wyświetlony w tamtejszym Planetarium.
Drugi dzień pobytu naszej grupy w Warszawie to udział w Festiwalu. Jak w „Katalogu projektów” napisali sami organizatorzy: „Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą 2.0 to święto nowoczesnej, zorientowanej na ucznia edukacji”. Z całej Polski do Centrum Nauki Kopernik przyjechali uczniowie i nauczyciele, którzy pracowali w tym roku szkolnym w oparciu o jedną z czterech ścieżek edukacyjnych, a były to: projekt, uczniowskie forum naukowe, odwrócona lekcja oraz uczymy innych.”
Nasi wychowankowie zaprezentowali projekt „Rozmowy w… rodzinie” – talk-show z udziałem bohaterów naszych lektur. Audycja została nagrana z udziałem publiczności (na wzór „Rozmów w toku” telewizji TVN). Wystąpili w niej uczniowie, którzy wcielili się w bohaterów trzech omawianych na lekcjach j. polskiego lektur („Romeo i Julia” W. Szekspira, „Skąpiec” Moliera, „Zemsta” A. Fredry) i w rozmowie w zainscenizowanym studiu telewizyjnym z dziennikarką – przed kamerą – opowiedzieli o atmosferze w ich rodzinach. Zadaniem uczniów było więc pokazanie na ekranie różnych portretów rodzin przedstawionych na kartach literatury, a także dyskusja nad wskazanymi w utworach problemami młodych ludzi oraz próba znalezienia wyjścia z trudnej sytuacji, w której znaleźli się bohaterowie wybranych tekstów. Praca nad projektem przebiegała w czterech zespołach, z których każdy odpowiedzialny był za inne działania: pierwsza grupa przygotowała scenariusz programu i listę pytań, druga była odpowiedzialna za scenografię, kostiumy i makijaż. Trzecia zajęła się przygotowaniem technicznym przedsięwzięcia, a czwartą grupę stanowili aktorzy, czyli książkowi bohaterowie. Audycja miała swoją prapremierę właśnie na Festiwalu w Warszawie. Aby prezentacja projektu była bardziej atrakcyjna, wychowankowie przygotowali plakaty ilustrujące proces nagrania całego programu, a także przebrali się w kostiumy, w których wystąpili w talk-show. Stoisko uczniów klasy II cieszyło się podczas wydarzenia ogromnym powodzeniem – uczestnicy Festiwalu podchodzili, by zapoznać się z naszym pomysłem, obejrzeć wyświetlany na ekranie film i porozmawiać o produkcji z występującymi aktorkami. Wśród gości odwiedzających stanowisko naszych gimnazjalistek znalazła się także Minister Edukacji Narodowej, pani Joanna Kluzik-Rostkowska oraz przedstawiciele międzynarodowej organizacji Teach For All. Eksperci i dziennikarze omawiający nasz projekt podkreślali pomysłowość uczniów, ich zaangażowanie i oryginalność w podejściu do ważnych lektur, czasem niechętnie przyjmowanych przez gimnazjalistów. Uczniowie byli bardzo dumni ze swojego projektu i z wielkim entuzjazmem opowiadali o pracy nad przygotowaniem filmu.
Zespół realizujący projekt: Aleksandra Ferek, Magdalena Leńczowska, Kinga Miś, Paulina Profic, Daniel Czermak, Jakub Dąbrowa, Tomasz Dymek, Michał Gunia, Karol Miś, Bartłomiej Patyński
Współpraca w realizacji: Piotr Światłoń
Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi ZPO w Krzywaczce, panu mgr. Mirosławowi Chmielowi oraz panu mgr. Tomaszowi Trzebońskiemu za pomoc w realizacji projektu i w dostarczeniu kostiumów, a także pani mgr Małgorzacie Susarskiej za przygotowanie plakatu z wizerunkiem szkoły.
Szczególne podziękowania pragniemy złożyć pani mgr Małgorzacie Miś, która wzięła udział w nagraniu, udzielała rad zaproszonym gościom, wykonała zdjęcia podczas rejestracji audycji oraz wspierała grupę w realizacji działań.
Opiekun projektu: mgr Tomasz Kukla

Comments are closed.

Skip to content