„Spodziewali się najgorszego, ale nie tego, co niewyobrażalne” – wycieczka do Oświęcimia

W dniu 8 października 2018 roku uczniowie klasy ósmej szkoły podstawowej oraz klasy  trzeciej gimnazjum wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do obozu Auschwitz-Birkenau. W godzinach rannych rozpoczęło się zgłębianie historii Holokaustu, który w tym miejscu pochłonął ponad milion ofiar. Zwiedzający zobaczyli blok pełniący funkcję więzienia, ścianę straceń, olbrzymią księgę z nazwiskami cztery milionów Żydów, które udało się zidentyfikować.

Następnie udali się do bloku poświęconego historii Żydów. W jednej z sal, na dużych ekranach wyświetlane były przemówienia nazistów, stanowiące dowód na to, że planowali oni eksterminację Żydów jeszcze przed rozpoczęciem wojny.  Duże wrażenie zrobił na uczniach zbiór rzeczy codziennego użytku należący do Żydów. Z przedmiotów tych utworzono osobne wystawy. Jedna z nich przedstawiała ogromną górę garnków, kolejna kilka tysięcy par butów. Dużą przestrzeń zajmowały też podpisane walizki. W dalszej kolejności zwiedzający skierowali się do budynku będącego w czasie wojny komorą gazową połączoną z krematorium. Tam zwiedzanie Auschwitz dobiegło końca.

Drugi etap wycieczki stanowił dawny obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski. W całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. Tam uczniowie zobaczyli rampę, na której dokonywano selekcji, ruiny krematoriów i zachowane murowane baraki.

Wycieczka ta była ważną lekcją historii. Z całą pewnością zostanie zapamiętana na długo.

Agata Szary