Szlakiem Piastów

W dniach od 8 do 10 maja 2017 r. uczniowie gimnazjum oraz klasy VI szkoły podstawowej uczestniczyli w wycieczce Szlakiem Piastowskim.

W pierwszym dniu wędrówki wychowankowie odwiedzili Gniezno – pierwszą stolicę Polski. W tym niezwykłym miejscu gimnazjaliści zwiedzili stojącą na Wzgórzu Lecha Katedrę św. Wojciecha, zobaczyli słynne Drzwi Gnieźnieńskie, podziemia świątyni oraz z przewodnikiem odbyli krótki spacer po Muzeum Archidiecezjalnym – spadkobiercy dawnego skarbca katedralnego gromadzącego przez wieki najcenniejsze przedmioty materialne służące sprawowaniu Kultu Bożego takie jak kielichy, puszki, monstrancje, pacyfikały, pierścienie biskupie oraz obrazy, niezliczone rzeźby i zabytkowe tkaniny.Dzień ten zakończyła wizyta na gnieźnieńskim rynku.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie. Tutaj młodzież uczestniczyła w lekcji muzealnej zorganizowanej na terenie zrekonstruowanej wioski neolitycznej z epoki kamienia. Wychowankowie zwiedzili również słynne na całym świecie stanowisko archeologiczne osiedla obronnego ludności kultury łużyckiej, odwiedzili także wioskę wczesnopiastowską, a na koniec pobytu w tym miejscu w pawilonie muzealnym gimnazjaliści obejrzeli stałą wystawę poświęconą badaniom wykopaliskowym w Biskupinie i okolicach. Kolejnym punktem podróży naszych wychowanków był Ostrów Lednicki, w którym młodzież zwiedziła Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Szczególną uwagę uczniowie zwrócili na ruiny pałacu z kaplicą – baptysterium, kościół grodowy, wał obronny i umocnienia brzegowe, a także na przyczółek mostu zachodniego. Ostatnim etapem podróży w tym dniu był Poznań. Wychowankowie swoją wizytę w tym mieście rozpoczęli od przejazdu kolejką wąskotorową Maltanka wzdłuż Jeziora Maltańskiego. Następnie odbyli wieczorny spacer po Starym Mieście, podczas którego zobaczyli Rynek, Ratusz, fontannę Prozerpiny, pręgierz, fontannę Apolla oraz Farę, jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów w Polsce.

Trzeci dzień wyprawy otworzyła wizyta młodzieży na Ostrowie Tumskim – kolebce polskiego państwa i polskiego kościoła. W tej części Poznania uczniowie zwiedzili katedrę oraz jej podziemia, zobaczyli Kaplicę Królów Polskich zwaną powszechnie Złotą Kaplicą. Ostatnim punktem wycieczki był Rogalin – miejscowość, w której znajduje się Pałac Raczyńskich – czołowy przykład architektury rezydencjonalnej w Polsce. Gimnazjaliści nie tylko zwiedzili odrestaurowane wnętrza pałacu, ale także mogli zobaczyć znajdujący się za pałacem ogród francuski z końca XVIII w. i park krajobrazowy ze skupiskiem starych dębów.

Opiekunowie:
Aleksandra Stręk
Renata Trzebońska
Agata Trzebońska -Szary
Tomasz Kukla

Comments are closed.

Skip to content