Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

„Dopóki serca jeszcze żywe

Zapamiętajcie, za jaką cenę zdobyto szczęśliwość.”

Początek września wszystkim uczniom kojarzy się głównie z powrotem do szkoły. To także moment, w którym wspominamy tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat – moment wybuchu II wojny światowej. Tym zagadnieniom poświęcona była akademia, podczas której 2 września 2019 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.

W pierwszej części uroczystości starsi koledzy i koleżanki w ciepłych słowach powitali najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dobre rady dla pierwszoklasistów przekazała m.in. szkolna influencerka, która podkreśliła ogromne znaczenie pracowitości, uczciwości oraz życzliwości w trudach zdobywania wiedzy. Następnym punktem programu była krótka scenka satyryczna inspirowana telewizyjnymi programami informacyjnymi. Uczniowie dowiedzieli się z niej na przykład, że wakacje zostały skrócone na wyraźne życzenie znudzonych dzieci, że lekcje w szkole będą trwały 10 minut, a przerwy 45, że w dni deszczowe będzie można zostać w domu i oglądać edukacyjne programy w telewizji lub internecie, a podczas lekcji wychowania fizycznego ocenie podlegać będą nowe umiejętności, takie jak bieg na czas do sklepiku szkolnego czy wspinaczka po rynnie na dach szkoły. Dzięki tej audycji nasi wychowankowie z uśmiechem rozpoczną nowe zmagania w szkolnych ławkach.

Druga część akademii poświęcona była 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W zainscenizowanym mieszkaniu odbywały się tajne lekcje, podczas których młodzi Polacy poznawali historię Polski, literaturę, muzykę. Narrację tworzyły teksty poetyckie m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy Leopolda Staffa, a przez symboliczne okno można było dostrzec grozę czasu okupacji, oglądając fragmenty filmów poświęconych tematyce wojennej – „Lista Schindlera” w reż. S. Spielberga, „Zakazane piosenki” w reż. L. Buczkowskiego oraz „Katyń” w reż. A. Wajdy. Całość uzupełniała sugestywna muzyka oraz piosenki wykonywane przez chór szkolny przygotowany przez mgr Małgorzatę Wątor. Na zakończenie tej części akademii Paweł Leśniak, uczeń kl. VI B, zaśpiewał utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, by w ten sposób zwrócić uwagę na to, jak nienawiść niszczy człowieka i to, co stworzył. Akademia stanowiła ważną lekcję nie tylko historii, ale przede wszystkim wrażliwości na krzywdę, na zło, z którym spotykamy się także i dziś.

Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie akademii:

mgr Katarzyna Gaweł
mgr Izabela Lenart
mgr Tomasz Kukla

 

Comments are closed.

Skip to content