Wieczorek Andrzejkowy

29 listopada 2017 r. w naszej szkole zorganizowano wieczorek andrzejkowy. Część główną tej małej uroczystości stanowił konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”, którego celem było między innymi promowanie czytelnictwa i zwrócenie uwagi na nowe pozycje książkowe zakupione do naszej biblioteki w ramach „Narodowego programu rozwoju czytelnictwa”. W przerwach pomiędzy poszczególnymi etapami konkursu uczniowie klasy III G zaprezentowali sylwetki trojga znanych poetów – Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza oraz Wisławy Szymborskiej – oraz przedstawili niewielki wycinek z ich twórczości. Całość uświetnił swymi występami chór szkolny pod dyrygenturą mgr Małgorzaty Wątor. Drugą część uroczystości stanowił wieczór wróżb oraz zabawa andrzejkowa przeznaczona dla uczniów klas IV – VI.

Kilka słów o konkursie

Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych, a do udziału zgłosiło się 42 wychowanków z klas III – VII szkoły podstawowej oraz 9 uczniów z klas II – III gimnazjum. Zgodnie z regulaminem zadaniem uczestników było wybranie ciekawego fragmentu z dowolnej książki i przygotowanie się do jego głośnego przeczytania. Umiejętności interpretacyjne występujących oceniała komisja w składzie: mgr Anna Bochenek, mgr Małgorzata Wątor oraz mgr Agata Trzebońska-Szary. W pierwszej części konkursu można było wysłuchaćuczniów klas III i IV szkoły podstawowej. Z kolei w drugiej części zaprezentowali się uczniowie klas V i VI, a w części trzeciej wystąpili uczniowie z klasy VII szkoły podstawowej oraz z klas II i III gimnazjum. W finale uroczystości pan dyrektor ogłosił wyniki i wręczył nagrodzonym uczniom nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Mistrzem Pięknego Czytania w kategorii klas III i IV szkoły podstawowej został Kamil Cyrek (kl. IV b),

Mistrzem Pięknego Czytania w kategorii klas V i VI szkoły podstawowej został Dawid Surówka (kl. VI),

Mistrzem Pięknego Czytania w kategorii klas VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum została Wiktoria Świerczyńska (kl. III G).

To andrzejkowe spotkanie z książką nie tylko pokazało, że czytanie literatury pięknej może dawać radość, dostarczać wzruszeń, skłaniać do refleksji, ale przede wszystkim stanowiło doskonałą okazję, by docenić tych, którzy czytają.

Organizatorzy:

mgr Joanna Szafraniec
mgr Tomasz Kukla

Poniżej zamieszczamy sprawozdanie z tego wydarzenia autorstwa uczennicy kl. VI Laury Szarzyńskiej.

                29 listopada bieżącego roku w sali gimnastycznej ZPO w Krzywaczce uczestniczyliśmy w wieczorku andrzejkowym.

                Pierwszym punktem wydarzenia był konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”. Cała nasza szkoła zgromadziła się w sali gimnastycznej o godz. 16.00. Miejsce zostało pięknie udekorowane i przypominało kawiarnię literacką. Uczniowie, którzy nie brali udziału w zmaganiach, z ogromnymi emocjami trzymali kciuki za swoich kolegów i koleżanki. Konkurs składał się z trzech części. Jako pierwsze rywalizowały ze sobą klasy III i IV, następnie klasa V oraz VI, na zakończenie walczyły klasy VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum.

                Tuż po występach uczniów w poszczególnych kategoriach wiekowych nasi starsi koledzy i koleżanki z klasy III gimnazjum pięknie recytowali wiersze Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza oraz Wisławy Szymborskiej. Ponadto opowiedzieli nam o życiu i twórczości wspomnianych wyżej literatów.

                15 minut po zakończeniu konkursu pan dyrektor ogłosił wyniki i wręczył nagrody zwycięzcom. Spośród ponad 50 uczestników jury wyłoniło troje najlepszych. W pierwszej kategorii wygrał Kamil Cyrek z kl. IV b, w drugiej Dawid Surówka z kl. VI, a w trzeciej Wiktoria Świerczyńska z kl. III G. Byliśmy z nich bardzo dumni i gromkimi brawami nagrodziliśmy laureatów.

                Po zakończeniu konkursu udaliśmy się do pokoju wróżb, gdzie koledzy i koleżanki z kl. VI i VII przebrani za wróżki, czarownice i czarodziejów przepowiadali nam przyszłość. Ja również uczestniczyłam w tej zabawie – wraz z moją koleżanką Karoliną przygotowałyśmy koło fortuny. Największą popularnością cieszyło się jednak tradycyjne lanie wosku i odgadywanie powstałych w ten sposób kształtów. W tym samym czasie na uczniów, którzy nie brali udziału we wróżbach, czekał słodki poczęstunek.

                Ostatnią część wieczorku andrzejkowego stanowiła zabawa taneczna. Szczególnie zapamiętałam ten moment, w którym nasza pani wychowawczyni mgr Małgorzata Wątor zatańczyła z nami i poprowadziła zabawę dla wszystkich uczestników.

                Wieczorek zakończył się o godzinie 19.00. Z całą pewnością każdy z nas miło spędził ten czas. Można powiedzieć, że te andrzejki były najlepsze z wszystkich, gdyż wspaniale je zorganizowano i doskonale się bawiliśmy. To był wieczór pełen emocji i magii. Nigdy go nie zapomnę.

Comments are closed.

Skip to content