Wspierajmy dzieci – to ważne!

Szanowni Państwo,

Sytuacja, w której się znaleźliśmy jest trudna dla nas wszystkich. Dzień po dniu pojawiają się nowe doniesienia na temat rozprzestrzeniania się wirusa. Wiąże się to z dużym niepokojem, który dotyka wszystkich. Dlatego tak ważna jest rozmowa z dzieckiem oraz otoczenie go odpowiednim wsparciem.

Dzieci znalazły się w sytuacji, kiedy z jednej strony występuje podekscytowanie – gdyż  nie trzeba chodzić do szkoły, ale z drugiej strony, szczególnie u najmłodszych, może narastać niepewność i lęk przed nieznanym. Strach ten jest tu zupełnie zrozumiały, jednak wymaga od dorosłych, aby w tej sytuacji wsparli swoje pociechy.

W tym czasie przede wszystkim obserwujmy nasze dzieci, jak reagują, jak się odnajdują w nowej sytuacji, czy dopytują, czy unikają rozmów. Pamiętajmy, by prowadzić z nimi rozmowy w sposób spokojny i rzeczowy, obalajmy też pojawiające się fake newsy, by nie wzbudzały dodatkowego niepokoju.

Rozmawiajmy z dziećmi o tym, jak my radzimy sobie z trudnymi sytuacjami. Pytajmy je, jakie one mają  pomysły, co im pomaga (np. czytanie książek, ciekawy film czy gra planszowa?) korzystajmy z ich  kreatywności.

Miejmy na uwadze także fakt, że nasze dzieci potrzebują kontaktu z rówieśnikami. Oni są dla nich bardzo ważni – dlatego umożliwiajmy im  ten kontakt dzięki nowym technologiom.

O tym, jak rozmawiać z najmłodszymi dziećmi o koronawirusie, traktuje książeczka  napisana  przez kolumbijską psycholog Manuelę Mollnę Cruz. Dostępna w polskiej wersji językowej. publikacja zawiera elementarne informacje. W łatwy i przystępny sposób wyjaśnia, czym jest koronawirus i czym grozi zarażenie się nim. Przypomina też o najważniejszych zasadach higieny. Jest to propozycja, która pomoże Państwu w rozmowie z dziećmi, oswoi je z tematem  koronawirusa i zmniejszy lęk przed nieznanym.

Poniżej przedstawiam linki do strony z publikacją:

https://660919d3-b85b-43c3-a3ad-3de6a9d37099.filesusr.com/ugd/64c685_043dfd8a71d64cb78df2c51d21574e6b.pdf

http://mamyprojekt.pl/koronawirus/

Uczmy się razem zdrowych nawyków i bądźmy odpowiedzialni. Pamiętajmy, że nasze zachowania przekładają się bezpośrednio na rozpowszechnianie się wirusa.

Katarzyna Gaweł
pedagog szkolny

Comments are closed.

Skip to content