Wycieczka do Brukseli i Paryża

W dniach 13 – 18 maja 2018 r. 41 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce zagranicznej do Brukseli i Paryża. Z miejsca zbiórki wyruszyliśmy w niedzielę 13.05 punktualnie o godz. 12.00. W autokarze przywitała nas przewodniczka, pani Halina Gawor, która towarzyszyła nam do końca podróży i oprowadzała nas po wszystkich odwiedzanych miejscach.

Po 18 godzinach drogi wczesnym rankiem w poniedziałek 14.05 przybyliśmy do Brukseli – stolicy Belgii, miasta piwa i czekolady. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od spaceru po dzielnicy królewskiej Laekenz. Mieliśmy okazję zobaczyć tutaj wiele ciekawych miejsc, m.in. Wielki Plac, który zrobił na każdym z nas ogromne wrażenie, zwłaszcza jego gotycko-barokowe, pozłacane budynki. Poza tym zobaczyliśmy Ratusz z XV w., Dom Królewski, domy cechowe i kościół św. Mikołaja. Wielką popularnością cieszył się także Manneken Pis, czyli figurka przedstawiająca Siusiającego Chłopczyka – symbol Brukseli. Popołudnie spędziliśmy w towarzystwie pani Zuzanny Gajner, asystentki europosłanki Róży Thun, z którą udaliśmy się na spacer po dzielnicy europejskiej. Pani Gajner wyjaśniła nam, na czym polega praca w Europarlamencie, czym zajmują się poszczególne instytucje i pokazała nam, gdzie znajdują się miejsca, w których podejmowane są decyzje tak ważne dla całej Europy. Doskonałym uzupełnieniem pobytu w Parlamencie Europejskim okazała się wizyta w Parlamentarium – muzeum poświęconemu Unii Europejskiej, Europarlamentowi oraz wszystkim krajom członkowskim. Nasz pobyt w Brukseli zakończył przejazd pod Atomium – olbrzymią konstrukcją sieci krystalicznej żelaza, będącą kolejnym symbolem miasta.

Kolejny dzień wycieczki spędziliśmy w Paryżu. Tuż po śniadaniu udaliśmy się na Plac Trocadero, po czym przeszliśmy w stronę głównej atrakcji tego dnia – Wieży Eiffela. Widok na panoramę stolicy ze szczytu budowli był niesamowity i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Patrząc w cztery strony świata, można było zobaczyć Plac Trocadero, Sekwanę, Luwr, Pałac Inwalidów, Łuk Triumfalny, Champs Elysees oraz poszczególne dzielnice Paryża. Następnym punktem wycieczki był spacer do centrum historycznego miasta – Ile de La Cite, które jest kolebką Paryża. Tutaj największe wrażenie na nas zrobiło zwiedzanie katedry Notre Dame. Poza tym mieliśmy okazję zobaczyć Saint Chapelle, pałac Sprawiedliwości oraz Conciergerie. Po południu udaliśmy się do dzielnicy łacińskiej, gdzie zwiedziliśmy Pałac i Ogrody Luksemburskie, a także Panteon – miejsce, w którym pochowani zostali najważniejsi ludzie dla narodu francuskiego. Spoczywają tam także szczątki Marii i Piotra Curie. W drodze na wieczorny posiłek mijaliśmy jeszcze Sorbonę, jeden z najstarszych uniwersytetów świata.

16 maja rozpoczęliśmy od wizyty w Wersalu – pałacu, z którego król Ludwik XIV uczynił siedzibę zwaną Pałacem Słońca. Podczas spaceru po zabytkowych bogato zdobionych wnętrzach mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak żyli władcy Francji w XVII i XVIII wieku. Następnie udaliśmy się do ogrodów królewskich i podziwialiśmy przepiękną panoramę okolic Paryża. Popołudnie spędziliśmy już w centrum miasta w dzielnicy Montrmatre. Zwiedziliśmy Bazylikę Sacre Coeur, spacerowaliśmy po wzgórzu Montrmatre tak doskonale znanym z filmu J. P. Jeuneta Amelia, minęliśmy także Plac du Tertre oraz Plac Pigalle. Widzieliśmy wreszcie najsłynniejszy kabaret francuski – Moulin Rouge.

Ostatni dzień naszego pobytu w stolicy Francji rozpoczęliśmy od przejazdu obok Stade de France, największego stadionu piłkarskiego we Francji. Zwiedzanie miasta zapoczątkowała wizyta pod Łukiem Triumflanym, skąd udaliśmy się na spacer reprezentacyjną aleją zwaną Polami Elizejskimi. Kolejnym punktem programu było podziwianie Opery Paryskiej znanej między innymi z musicalu A. L. Webbera Upiór w operze. Następnie udaliśmy się na Bulwar Kapucynów, przy którym znajduje się słynna perfumeria oraz muzeum perfum Fragonard. Nasz spacer kontynuowaliśmy w kierunku placu Vendome – tutaj w jednej z kamienic mieszkał tuż przed śmiercią Fryderyk Chopin. Wreszcie przeszliśmy do ogrodów Tuilieres, by o godz. 15.00 rozpocząć zwiedzanie największego na świecie muzeum sztuki, dawnego pałacu królewskiego, Luwru. Jego największą atrakcją jest bez wątpienia powstała na początku XVI w. Mona Lisa Leonarda da Vinci. Po prawie czterogodzinnym pobycie w tym miejscu udaliśmy się metrem do dzielnicy Bercy, skąd autokar zabrał nas w drogę powrotną do domu.

Pełni wrażeń przybyliśmy do Krzywaczki późnym popołudniem 18 maja. Wycieczka ta na długo pozostanie w naszej pamięci. Mieliśmy bowiem okazję nie tylko zobaczyć miejsca znane nam z telewizji, filmów czy internetu, ale przede wszystkim mogliśmy dowiedzieć się wielu interesujących faktów związanych z historią i kulturą Belgii oraz Francji. Wiele osób zapewne zatęskni też za francuskimi makaronikami i belgijskimi truflami.

Autorzy:
Julia Górszczak, kl. III G
Jakub Dusza, kl. II G

Comments are closed.

Skip to content