25 komputerów od Motoroli dla ZPO w Krzywaczce

W naszej firmie szczególnie cenimy innowacyjność, szukanie optymalnych rozwiązań, ludzi, którzy nie mówią: nie da się, tylko szukają alternatywnych rozwiązań. I właśnie dlatego szkoła w Krzywaczce dostanie od nas komputery, bo jako pierwsza o to poprosiła. Dostanie nawet więcej niż prosiła – mówił Jacek Drabik – Country Manager firmy Motorola Solution Polska, który wraz z Justyną Czernik w poniedziałek 11 kwietnia przywiózł do szkoły 25 komputerów. W trakcie odwiedzin zapowiedział też, że w niedługim czasie szkoła dostanie ponadto laptopy.

 

Skąd Motorola w ZPO w Krzywaczce?

Szkoła w Krzywaczce przykłada dużą wagę do nowoczesnych metod nauczania. Wprowadza do pracy z uczniami multimedialne pomoce dydaktyczne, które są już wykorzystywane do nauki praktycznie wszystkich przedmiotów w tutejszej podstawówce i gimnazjum. O ich systematyczne przybywanie troszczy się szkoła, rodzice i Komitet Pomocy Szkole. Kiedy pracownia informatyczna została przeniesiona do nowej sali, specjalnie zaadoptowanej na ten cel, informatyk Ryszard Mecha, a za jego namową również dyrektor Mirosław Chmiel, zamarzyli o nowym wyposażeniu pracowni. – I właśnie wtedy Ryszard Mecha przypomniał sobie, że jego znajomy Wiesław Długosz pracuje w Motoroli – mówi Mirosław Chmiel.

Cała ta sprawa jest zupełnie wyjątkowa: szkoła w Krzywaczce to pierwsza szkoła, która zwróciła się do nas z pytaniem, czy możliwe byłoby przekazanie komputerów, a pan Wiesław Długosz był jednym z pierwszych pracowników Motoroli w Krakowie. Wszystko tu jest pierwsze, więc wyjątkowe. Teraz oczywiście już mamy w kolejce kilka innych organizacji, bo nasi pracownicy podchwycili pomysł i w ten sposób chcą wspomóc np. szkoły w swoich miejscowościach – dodaje Jacek Drabik.

Dlaczego Motorola rozdaje komputery?

Motorola Solutions to firma zajmująca się tworzeniem specjalistycznych sieci radio-komunikacyjnych i szerokopasmowych dla organizacji rządowych, służb bezpieczeństwa publicznego oraz firm komercyjnych. – Wszystkie jednostki OSP w naszej gminie są wyposażone w systemy na oprogramowaniu z Motoroli. O ile prywatnemu człowiekowi Motorola kojarzy się z telefonami komórkowymi, to właśnie służby mundurowe kojarzą ją ze specjalistycznym, bardzo sprawnym oprogramowaniem – mówi burmistrz Piotr Pułka.

Do tworzenia zaawansowanego oprogramowania firma musi pracować na najnowszym sprzęcie. Rutynową praktyką tej korporacji jest wymiana komputerów co kilka lat. Tak wiec do Krzywaczki trafiły komputery wyprodukowane trzy lata temu, w najwyższym standardzie, z systemem oprogramowania posiadającym pełne wsparcie Windowsa.

Ile osób zatrudnia Motorola w Polsce? Musi ich być dużo, skoro mówicie państwo o kolejce organizacji czekających na te wymieniane komputery? – pyta wiceburmistrz Rozalia Oliwa. Okazuje się, że około 1400.

Dopiero ostatnio pojawiła się taka możliwość, żeby te komputery, które wymieniamy, mogły być przekazywane. One wciąż są bardzo dobre, no bo nawet przy obecnym tempie rozwoju, komputer nowoczesny trzy lata temu, wciąż ma bardzo wysoki standard. Ale ze względu na nasz charakter pracy i bezpieczeństwo danych musieliśmy dotąd ten sprzęt utylizować. Teraz możemy je – oczywiście po absolutnym wyczyszczeniu danych – podarować dalej – wyjaśnia Jacek Drabik.

Czyli wiąże się to z dodatkowymi obciążeniami dla Państwa? – pyta Piotr Pułka.

Musimy poświęcić trochę czasu, aby właściwie przygotować je do przekazania. To trochę trwa, ale jesteśmy pewni, że warto. Nasz zespół pracowników chętnie włącza się w różne akcje dobroczynne, więc takie działanie firmy ma ich pełną akceptację. Miło jest dać coś od siebie – wyjaśnia szef Motorola Solutions Polska. Dodaje, że aktualnie m.in., za sprawą minister Anny Streżyńskiej, w naszym kraju jest w ogóle przychylny klimat dla cyfryzacji i rozwoju informatyki, zrozumienia jej znaczenia we współczesnym świecie. Dotyczy to także poważnego podejścia rządu do informatyzacji szkół oraz do docenienia wielkiego potencjału polskich informatyków. Za zdrowym zaś myśleniem idzie wprowadzanie zdrowych rozwiązań.

Sms-y malowane

Goście z Motoroli w Krzywaczce oczywiście oglądają szkolną pracownię komputerową oraz multimedialne pomoce dydaktyczne. To podczas tego „zwiedzania” powstaje pomysł, by szkoła dostała jeszcze dodatkowo laptopy do pracowni. Jacek Drabik i Justyna Czernik przy okazji wymieniają uwagi o organizacji pracowni komputerowej. Zauważają, że na podobnej zasadzie zorganizowana jest pracownia szkoleniowa u nich w firmie. Chwalą proste z pozoru zabezpieczenia przed mechanicznymi uszkodzeniami, wykonane przy montowaniu pracowni przez Ryszarda Mechę wg własnego pomysłu i doświadczenia.

Motorola w Polsce to jeden z największych ośrodków na świecie zajmujących się oprogramowaniem naszej firmy. A możliwe jest to właśnie dzięki takim polskim inżynierom, którzy bardzo twórczo podchodzą do swojej pracy, potrafią spojrzeć szerzej, wykorzystywać własne zainteresowania, a na dodatek mają ambicję. Jak to się nie da! Musi się dać – no i w końcu znajdują rozwiązanie – śmieje się Jacek Drabik. Przypomina taki oto epizod:

Czy wiecie państwo, że sposób wykorzystania klawiatury radiotelefonu Motoroli do pisania sms-ów w języku chińskim wymyślili nie Chińczycy, ale właśnie Polacy? Otóż chiński zapis jest kompletnie inny niż alfabet łaciński czy cyrylica. Tam są tysiące znaków, nie trzydzieści dwa, jak w alfabecie polskim. Jak to pomieścić na 12 klawiszach, żeby dało się pisać sms-y? I jeden z naszych kolegów znalazł rozwiązanie, bo prywatnie interesował się Chinami i dużo wiedział także na temat chińskiego pisma. Skojarzył, że malowanie znaków w języku chińskim opiera się o 12 pociągnięć pędzelka. Jeden klawisz – jedno pociągnięce pędzelkiem. Brzmi prosto, ale trzeba było na to wpaść! – opowiada.

Ci uczniowie są tego warci

Komputery już leżą w gabinecie dyrektora i lada moment będą montowane. Symbolicznego ich przekazania przedstawiciele Motoroli dokonali na ręce uczniów – najpierw tych najmłodszych, z podstawówki, a następnie gimnazjalistów. Michał Bobeł z klasy III gimnazjum jako jedyny w powiecie przeszedł do finału bardzo trudnego, kuratoryjnego Małopolskiego Konkursu Informatycznego. Ponadto w zespole z Piotrem Światłoniem zwyciężył w IX Powiatowych Zawodach Młodzieży Szkolnej w Informatyce w Dobczycach. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test wiedzy ogólnej z zakresu technologii informacyjnej, wykonać zadanie praktyczne w programie MS Excel i Logo oraz wykazać się praktyczną znajomością budowy komputera. W nagrodę za zwycięstwo Michał i Piotrek otrzymali po zestawie głośników komputerowych oraz przenośny dysk twardy. Ich edukacja w Krzywaczce co prawda właśnie się kończy, ale ich młodsi koledzy będą mogli na tym nowym sprzęcie doskonalić się i iść w ich ślady.

tekst i fotografie: Anna Witalis-Zdrzenicka

Źródło: Serwis internetowy Gminy Sułkowice

Comments are closed.

Skip to content