ALKOHOLIZM

Czym jest alkoholizm?

„Choroba alkoholowa”, „Uzależnienie od alkoholu”, „Alkoholizm” – jest to okresowe picie alkoholu w celu doznawania jego działania, a czasem także dla uniknięcia złego samopoczucia, wynikające z jego odstawienia.
Istotą tej choroby jest więc psychiczne i fizyczne uzależnienie od środka narkotycznego jakim jest alkohol.

Uzależnienie psychiczne polega na potrzebie picia alkoholu dla poprawy samopoczucia.

Objawy uzależnienia od alkoholu
Zespół uzależnienia od alkoholu lub uzależnienie od alkoholu (synonimy: alkoholizm w sensie ścisłym, choroba alkoholowa, nałóg alkoholowy, alkoholizm nałogowy), to zespół składający się co najmniej z trzech spośród ośmiu objawów:
1. Silna natrętna potrzeba spożywania alkoholu (głód alkoholu).

2. Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia albo problemy z kontrolowaniem picia do wcześniej założonego poziomu).

3. Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania.

4. Objawy abstynencyjne (drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, nastrój drażliwy lub obniżony, lęk).

5. Zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu (ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu, potrzeba spożywania większych dawek alkoholu dla wywołania oczekiwanego efektu).

6. Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem alkoholu do 1-2 wzorców.

7. Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań.

8. Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia pijącego.

Coraz częstszym zjawiskiem, jakie możemy zaobserwować na Polskich ulicach, są pijani młodzi ludzie. Stereotyp mówiący, iż to tylko płeć męska częściej sięga do kieliszka, jest już raczej przeszłością. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Na ulicach, prywatkach i innych imprezach coraz częściej można zaobserwować pijane dziewczęta. Piją kobiety dorosłe oraz młode osoby. Oczywiście piją też chłopcy i dorośli mężczyźni.

Przyczyny sięgania po alkohol przez młodzież

Picie przez młodzież jest prawdziwym nieszczęściem. Tymczasem coraz więcej nastolatków pije, nie tylko piwo i wino, ale również wódkę. Dorastające dzieci sięgają po alkohol, by:

• poczuć się dorosłymi
• dopasować się do pijącego otoczenia
• czuć się dobrze i być na luzie
• uciec od problemów
• wyrazić swoją potrzebę buntu
• doznać przygody i ryzyka
• zaspokoić ciekawość
• należeć do grupy rówieśniczej
• przestać być nieśmiałym
• poczuć smak alkoholu

Dramat uzależnienia może dotknąć każdą rodzinę i każdego z nas. Zmniejszyć spożycie alkoholu przez młodych ludzi można przez ograniczenie możliwości jego zakupu, likwidowanie działań promujących picie młodzieży. Powinniśmy jako społeczeństwo uczyć postaw i umiejętności służących życiu w trzeźwości, tworzyć warunki dla dzieci i młodzieży do spędzania wolnego czasu bez alkoholu. Musimy sami nauczyć się wczesnego rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych wskazujących na rozwijanie się procesu uzależnienia się.

mgr A.Lipczyńska-Łabędź
pedagog

Comments are closed.

Skip to content