PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY

  • Częstochowa1
  • Częstochowa2
  • Częstochowa3

Wczesnym rankiem 5 kwietnia br. uczniowie klasy III gimnazjum udali się wraz z opiekunami do Częstochowy. Celem wyjazdu była modlitwa przed Jasnogórskim obrazem o szczęśliwe zdanie zbliżających się egzaminów. Zaraz po przyjeździe uczniowie skierowali swe kroki do kaplicy Matki Boskiej, gdzie po osobistej modlitwie wypisali swoje prośby i podziękowania, które zostaną przeczytane podczas sobotniego nabożeństwa. Następnie o godz. 11.00 wychowankowie uczestniczyli we mszy świętej.

Klasztor oo. paulinów nie jest tylko miejscem kultu religijnego, lecz poprzez swoją kilku wiekową historię posiada ogromną liczbę dzieł sztuki, które uczniowie z ciekawością oglądali i poznawali. W Arsenale gimnazjaliści widzieli obrazy o tematyce sakralnej, monety z podobizną Jana Pawła II oraz podarowane przez niego pamiątki; w Bastionie św. Rocha zobaczyli eksponaty upamiętniające potop szwedzki, jak również dary królów; natomiast w Skarbcu oraz Muzeum 600-lecia trzecioklasiści oglądali „sukienki NMP”, drogocenne parametry i szaty liturgiczne oraz podarunki pątników, które często miały wymiar sentymentalny np. różaniec z chleba.

W sobotę 16 kwietnia 2016 roku o godz. 15.30 zostanie odprawiona msza święta o szczęśliwe zdanie egzaminów przez uczniów w kaplicy Cudownego Obrazu.

mgr M.Matoga
mgr M. Wątor

Comments are closed.

Skip to content