Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2020

10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów brzmiało: „Zdrowie psychiczne dla wszystkich. Większa inwestycja – większy dostęp”. Oczywiście chodzi głównie o to, by rządy zwiększyły nakłady finansowe na opiekę psychologiczno – psychiatryczną. Jednak hasło to może realizować w swoim życiu każdy z nas. Nawołuje ono również do podejmowania działań na rzecz troski o własną psychikę oraz zdrowie psychiczne w swoim otoczeniu.

Niestety sytuacja epidemiczna wynikająca z pandemii koronawirusa  wpływa negatywnie na nasze funkcjonowanie. Uruchamia wiele mechanizmów, które wpływają na stan naszego zdrowia psychicznego, chodzi szczególnie o izolację i ograniczony kontakt z bliskimi. Zapewne wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak kontakt z drugim człowiekiem jest ważny  i potrzebny. Wielu z nas boryka się także z brakiem poczucia bezpieczeństwa, niepewnością  związaną z przyszłością, a także lękiem o zdrowie swoje i bliskich. Dzieci, młodzież czy osoby dorosłe, wszyscy odczuwamy stany niepokoju. Przy tym pojawiają się także trudności z radzeniem sobie z nieprzyjemnymi emocjami.

W zdrowie psychiczne warto inwestować, warto o nim mówić, ponieważ tylko tak można podkreślać jego wagę. Mając na uwadze to przesłanie staramy się wspierać naszych wychowanków także w tym zakresie. W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjno – profilaktycznych zorganizowanych w czasie lekcji z wychowawcą. Mieli także możliwość uczestniczenia w indywidualnych  rozmowach wspierających, rozmowach kierowanych czy też pogadankach profilaktycznych z pedagogiem szkolnym.

Pragniemy, by młodzież zdawała sobie sprawę z tego, jak ważna jest codzienna troska o zdrowie psychiczne swoje i bliskich. Chcemy także, by uczniowie mieli świadomość, że nie są sami w swoich troskach i zmartwieniach.

Życzymy również, aby każdy z nas potrafił troszczyć się o siebie, aby nie bał się szukać wsparcia i pomocy, a także miał odwagę mówić o własnych trudnościach i doświadczeniach.

Katarzyna Gaweł
pedagog szkolny

Comments are closed.

Skip to content