U stóp Wawelu

Dnia 24 marca sześćdziesięcioro troje uczniów klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej w Krzywaczce uczestniczyło w wycieczce do Krakowa. W ramach specjalnego programu „Wawel . Rozpocznij przygodę z historią”, który został przygotowany z inicjatywy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nasi uczniowie wzięli udział w tematycznym zwiedzaniu komnat królewskich wawelskiego zamku.  Prelekcja przewodnika dotyczyła złotych czasów Jagiellonów, powstaniu kolekcji królewskich, kontaktów zagranicznych, architektury doby renesansu.

Kolejnym celem wycieczki była Królewska Katedra na Wawelu. Tam uczniowie podziwiali biały sarkofag św. Jadwigi Królowej Polski, jej insygnia władzy, a także zatrzymali się na moment przy Czarnym Krucyfiksie, aby wsłuchać się w głos legendy.

Na koniec w Cinema City Bonarka uczniowie obejrzeli film fabularny pt.: „Kopciuszek”.  Mimo, że historia była wszystkim świetnie znana, z wielkim zaciekawieniem oglądali roztańczone sceny, piękne scenografie, kostiumy oraz ciekawe połączenie elementów fantastycznych z realistycznymi. Baśń, jak się okazało, miała bardzo głęboki przekaz skłaniający do refleksji nad swoim postępowaniem.

                                                                                             mgr Agata Szary

 

Comments are closed.

Skip to content