Wycieczka do Krakowa

24.02.2016 r. uczniowie kl. I gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, której motywem przewodnim były spotkania z historią.

W pierwszej części wyprawy wychowankowie odbyli krótki spacer ulicami Podgórza, podczas którego zobaczyli Plac Bohaterów Getta, Aptekę Pod Orłem, a także pozostałości murów getta znajdujące się na ul. Lwowskiej. Następnie gimnazjaliści zwiedzili wystawę „Kraków – czas okupacji 1939-1945” w Fabryce „Emalia” Oskara Schindlera przy ul. Lipowej. Wystawa ta ukazuje historię miasta i jego mieszkańców – Polaków i Żydów, przedstawia dzieje fabryki naczyń emaliowanych, losy samego Oskara Schindlera i uratowanych przez niego więźniów z obozu koncentracyjnego Płaszów. Przeszłość Krakowa została wykreowana tutaj w taki sposób, by każdy ze zwiedzających miał wrażenie, że „dotyka” historii. Uczniowie zobaczyli między innymi wideorelacje krakowian prezentowane na przykład w stylowym fotoplastykonie, odwiedzili fotografa, fryzjera, krakowskie mieszkania, piwnice, dworzec kolejowy, odbyli wirtualną podróż przejeżdżającym przez getto tramwajem linii 6, spacerowali ulicą z czasów okupacji, wzięli udział w paradach wojskowych. Ponadto byli świadkami łapanek, likwidacji getta oraz zobaczyli, jak funkcjonował obóz koncentracyjny w Płaszowie.

Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Muzeum Narodowym – w Gmachu Głównym gimnazjaliści podziwiali wystawę „Moda w PRL. Modna i już”. Wystawa ta przygotowana została wspólnie przez Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Ma ona na celu pokazać, jak trudne i ważne było bycie modną w PRL-u. Świat mody był wówczas dla kobiet miejscem ucieczki od nieprzychylnej rzeczywistości komunistycznego państwa. Kobieta chciała być modna, a w drugiej połowie XX w. w Polsce nie było to łatwe. Dziesiątki ubiorów zgromadzonych na wystawie dowodzą kreatywności i przedsiębiorczości mieszkanek Polski Ludowej. Na wystawie znalazł odzwierciedlenie niepowtarzalny charakter mody kolejnych powojennych dekad. Pokazane zostały zarówno ubiory, zwyczaje, jak i kreacje wybitnych projektantów, którym przyszło pracować w Polsce w latach 1945-1989. Uczniowie wzięli w krótkiej prelekcji dotyczącej mody PRL oraz realiów życia w tamtych czasach, o których opowiadali im opiekunowie – mgr Małgorzata Susarska i mgr Tomasz Kukla. Szczególną ciekawość wychowanków wzbudził samochód „Fiat 126 p” w wersji Cabrio oraz buty, których design przypomina samolot. Dziewczęta z kolei zwracały uwagę na barwne kreacje oraz modne wówczas dodatki (torebki z pleksi, nakrycia głowy). Warto zaznaczyć, że dla dużej części uczniów była to pierwsza styczność z wystawą czasową prezentowaną w muzeum.

Comments are closed.

Skip to content